اسپر: ایران مسئول حمله به آرامکو است

اسپر: ایران مسئول حمله به آرامکو است

Posted by

وزیر دفاع آمریکا بار دیگر ایران را مقصر حمله پهپادی مبارزان یمنی به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان دانسته و گفت گروهی از متخصصان و کارشناسان آمریکایی در این باره با سعودی‌ها همکاری می‌کنند.
اسپر: ایران مسئول حمله به آرامکو است
به گزارش افکارنیوز، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا با تکرار اتهام زنی‌های مقامات آمریکایی علیه ایران ، بار دیگر تهران را مقصر حمله پهپادی مبارزان یمنی به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان دانست.

اخبار سیاسی- وزیر دفاع آمریکا در نشست خبری گفت: «گروهی از متخصصان و کارشناسان ما با سعودی‌ها همکاری می‌کنند. مطمئنم آنچه آن‌ها در صحنه به دست می‌آوردند کمک زیادی به سعودی‌ها و یافته‌های ما خواهد کرد، مبنی بر این که ایران مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را برعهده داشته است.»

در همین حال به دنبال حمله انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در پاسخ به تجاوز ائتلاف سعودی، واشنگتن با سیاست ابهام‌افکنی آشکارا و بدون حتی ارائه یک مدرک و دلیل تهران را عامل اصلی این حمله دانست. عربستان و انگلیس نیز به تبعیت از این سیاست‌های آمریکا تلویحا و گاه به روشنی ایران را پشت این حملات اعلام کردند.

پیش‌تر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بدون ارائه سندی، مدعی شده بود ایران مسئول حمله به تاسیسات آرامکو در عربستان سعودی است.

او گفته بود: «فشار‌های ما علیه ایران که تهدیدی واقعی در منطقه و جهان به شمار می‌آید (!) ادامه دارد.»
عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی در امور خارجه نیز ایران را به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی کشور‌های دیگر متهم کرده و مدعی شده است: «موضع عربستان سعودی را در اینجا تکرار می‌کنم تا بشنوند: حمایت از تروریسم، سیاست تخریب و هرج و مرج، دخالت در امور داخلی کشور‌های عربی، توسعه سلاح‌های کشتار جمعی و برنامه موشک‌های بالستیک را متوقف کنید.»

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی نیز با متهم کردن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان گفته است: «با پمپئو در این مورد که حمله به آرامکو اعلان جنگ است موافقم. حمله احمقانه به آرامکو ۵ درصد از ذخایر نفتی جهان را هدف قرار داد. جامعه جهانی باید در برابر تهدیدات ایران که اقتصاد جهانی را به خطر می‌اندازد با قدرت بایستد!»

ولیعهد عربستان مدعی شد: «اگر ایران دست از حمایت از حوثی‌ها (انصارالله) بکشد، حل سیاسی بحران یمن ساده‌تر می‌شود.»

در ساعات اولیه ۱۴ سپتامبر، حمله پهپادی به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در بقیق و خریص، موجب شد این شرکت این دو تاسیسات مهم را تعطیل کند. در نتیجه این حمله تولید روزانه نفت خام عربستان سعودی کاهش یافت.

هرچند شاخه نظامی جنبش انصارالله یمن مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است، اما آمریکا و عربستان سعودی انگشت اتهام را سمت ایران نشانه رفته‌اند. تهران این اتهامات را رد کرده است.