تولید ۱۵ مدل آزمایشی واکسن ویروس کرونا

Posted by

تولید ۱۵ مدل آزمایشی واکسن ویروس کرونا / در آینده نزدیک ‌این واکسن‌ها به مرحله بالینی می‌رسد

گروه استان‌ها ـ محققان شیرازی تاکنون ۱۵ مدل واکسن ویروس کرونا را ساخته اند که در مرحله آزمایشگاه است.

تولید 15 مدل آزمایشی واکسن ویروس کرونا / در آینده نزدیک ‌این واکسن‌ها به مرحله بالینی می‌رسد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز به نقل از پایگاه خبری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ‌نشست اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور برگزار شد و در این جلسه استادان و پژوهشگران دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی گزارشی از طرح‌های علمی و تحقیقاتی در حوزه مبارزه با کرونا ارائه کردند.

نادگران، رئیس دانشگاه با اشاره به روند تولید واکسن ویروس کرونا در این دانشگاه گفت: محققان شیرازی تاکنون 15 مدل واکسن  ویروس کرونا را ساخته اند که در مرحله آزمایشگاه است.

اسکندری استاد دانشگاه شیراز هم گفت: این واکسن‌ با استفاده از دانش فنی روز دنیا و با کمترین قیمت ساخته شده است.

وی افزود: تا کنون حدود 4 هزار نمونه از ویروس کووید 19 در این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و امید است در آینده نزدیک مرحله نهایی این واکسن‌ها به مرحله بالینی رسانده شود.

لطفی رییس دانشگاه علوم پزشکی فارس هم گفت: استان فارس با 9 آزمایشگاه بزرگ، روزانه یک پنجم تست‌های کرونای کشور را انجام می‌دهد و در حوزه خدمات درمانی نیز جز استان‌های برتر است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در این نشست گفت: تا کنون هیچ واکسنی در کشور تولید نشده و هر واکسنی که استفاده می‌شود مهندسی معکوس نمونه خارجی است.

ستاری افزود: ساخت واکسن توسط محققان دانشگاه شیراز، گامی در راه توسعه است.

وی گفت: امروز دانشگاه‌های ما تعامل خوبی با صنعت برقرار کرده اند و شرکت‌های دانش بنیان نیز توانسته اند گام‌های بزرگی برای طرح‌های تحقیق و پژوهشی برداند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: بخش خصوصی به جای سرمایه گذاری بر روی بازار طلا و سکه، باید باید روی جوانان سرمایه گذاری کند.

ستاری با اشاره به محدودیت بوجه دولت گفت: محصول فکر نخبگان شرکت‌های دانش بنیان، با سرمایه گذاری بخش خصوصی به ثمر می‌رسد.

وی افزود: ساخت کیت‌های تشخیص کرونا توسط چند جوانان نخبه شیراز، نشان دهنده توان علمی این شهر است که باید از آن‌ها به خوبی حمایت شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: سیستم اقتصاد دانش بنیان باید در کشور پایه ریزی شود تا جوانان بتوانند استعداد‌های خود را شکوفا کنند

در این نشست تفاهم‌نامه 4 جانبه بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری فارس، علوم پزشکی و دانشگاه شیراز امضا شد که قرار است کار‌های علمی و پزوهشی در بخش‌های مختلف به ویژه کرونا انجام شود.‌